Finalistii manifestarii Europa vazuta prin ochii copiilor, editia a VI-a, 9 mai 2018

Dragi prieteni,

Vă așteptăm marți 9 mai 2018 ora 10.30 în Piața Curtea Domnească din Piatra Neamț pentru a susține echipajele școlare participante la manifestarea concurs „Europa văzută prin ochii copiilor”, editia a VI-a.

9 Mai – Triplă semnificaţie pentru poporul român. Ziua Europei, a Independenţei României şi sfârşitul celui de-al doilea război mondial.

În fiecare an, pe data de 9 mai se serbează Ziua Europei. Pe lângă această semnficaţie, 9 mai marchează şi Ziua Independenţei României şi a sfârşitului celui de-al doilea război mondial. Anul acesta însă este o ediție aniversară având în vedere celebrarea a 10 ani de la integrarea României în Uniunea Europeană.

Pentru a doua dată manifestarea a fost înscrisă în Calendarul Activităților Educative Județene 2018 la poziția 3 al Inspectoratul Școlar Județean Neamț. Organizatorii și partenerii manifestării și-au dat mâna într-un acord interinstituțional: Asociația Culturală Star, Piatra Neamț, Primăria Piatra Neamț, Cerntrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț, Biblioteca Județeană „ G.T. Kirileanu” Piatra Neamț, Agenția pt. Dezvoltare Regională Nord-Est prin Centru Europe Direct Nord-Est și Biroul de Informare al Parlamentului European în România.

Anul acesta la concurs participă 13 echipaje școlare reunind aproximativ 150 de elevi și cadre didactice:, Șoimii – Şcoala Gimnazială nr. 3 Piatra Neamţ, Fabulinus – Școala Gimnazială „Nicu Albu” Piatra Neamț, Adolescenții – Școala Gimnazială nr. 2 Piatra Neamț, Mereu învingători – Școala Gimnazială nr. 7 Piatra Neamț, EU.ro.-dreams – Şcoala Gimnazială Grumăzești, jud. Neamț, Caroliștii – Liceul Carol I Bicaz, Trilogia Cunoașterii – Liceul Tehnologic „ Petru Poni”, Roman, CONTeaza pentru Europa – Liceul „Vasile Conta” – Tg.Neamt, Piatra Neamț, S.M.art – Colegiul Național „ Ștefan cel Mare” Tg. Neamț, The Winners – Colegiul Național de Informatică Piatra. Neamț, și  echipajele sosite din județele Buzău și Dâmbovița: Flori Europene-Padina – Școala Gimnazială nr. 1 Padina–Buzău, Ansamblul Folcloric Comorile Satului – Căminul Cultural și Biblioteca Comunală Gura Ocniței și Victorioșii  – Clubul Victorioșilor – reprezentanții ai județului Dâmbovița.

Numărul de membri al unui echipaj școlar este cuprins între 3–9 membri. Componența unui echipaj școlar: 1-2 elevi talentați la desen care în decurs de maxim 90 min își vor demonstra abilitatea, elevi care vor prezenta un moment artistic ( muzică, teatru, dans) ce nu va depăși 10 min, elevi care vor răspunde la întrebările de cultură generală conform bibliografiei puse la dispozitie în regulament. Echipajele vor beneficia de un tratament egal indiferent de școala pe care o reprezintă.

Juriul concursului echipajelor școlare va fi alcătuit din reprezentanți ai ISJ Neamț, Primăria Piatra Neamț, Centrul pentru Cultură și Arte „ Carmen Saeculare” Neamț, ADR-NE prin Centrul Europe Direct, Biblioteca Județeană „ G.T. Kirileanu” Piatra Neamț etc.

Moderatorii manifestării sunt Viorela Stoian, elevă în clasa a XI-a la profilul matematică-informtică a Colegiului Național „Petru Rareș” Piatra Neamț și Victor Mihalache, membru al trupei Ceata lui Zâmbilici.

Curtea Domească și Turnul lui Ștefan cel Mare au devenit deja gazda noastră de o bună perioadă de timp și au creat o tradiție cu privire la locul de desfășurare al manifestării. Gazda noastră alternativă este Biblioteca Județeană „ G.T. Kirileanu” Piatra Neamț. Ne dorim ca manifestarea să implice mai mulți parteneri, având în vedere că este un concurs fără taxă de participare.

Organizatorii vor răsplăti cu diplome și distincții echipajele participante. De asemenea momentele de divertisment și animație vor reuni echipajele școlare și publicul prezent la manifestare în timp ce juriul va delibera.

Felicitări finaliștilor!

Vă așteptăm cu mult drag!

Asociația Culturală Star, Piatra Neamț